Harry Potter i tajna knjižnice

Mnoga djeca,a i odrasli diljem svijeta, uživaju u Harryju Potteru, dječaku i glavnome liku serije knjiga poznate britanske spisateljice J. K. Rowling. I naši su učenici dio svoga vremena tijekom školske 2022./2023.godine posvetili ovom dobrom čarobnjaku i njegovim pustolovinama.

(nastavak pod opširnije)

Školska knjižničarka Marija Čelan-Mijic i učiteljica hrvatskoga jezika Ivana Bulić osmislile su projekt pod nazivom Harry Potter i tajna knjižnice.

U projektu su sudjelovali učenici i učenice 8.a i 8.b razreda: Zara Antunović, Emma Leonie Barišić, Nina Borši Čizmić, Marino Mihovilović, Tamara Rajić, Ivan Todorović, Marina Vukadinović, Paula Zorić, Petra Biskupović, Luči Bulić, Paola Ivić, Paola Macut, Zara Šušnjar i Tara Ukić.  Svi su oni uživali u različitim aktivnostima u kojima su pokazali svoje vještine i znanja povezana sa sadržajem prve knjige Harry Potter i kamen mudraca.
Na samom početku učenici su uz pomoc Razredbenog klobuka raspoređeni u jedan od četiriju domova u školi Hogwarts: Gryffindore, Hufflepuffe, Ravenclawe i Slytherine. Slijedila je izrada zastava domova gdje je svaki tim na platnu oslikao grb svoga doma, a nakon toga svaki je učenik izradio i bedž koji su mogli nositi zakačen na majici i time pokazati pripadnost određenom domu. U suradnji s Gradskom knjižnicom Marka Marulica i njihovom djelatnicom Katarinom Sovulj učenici su u našoj školskoj knjižnici izrađivali čarobne štapice, ali su također posjetili i Gradsku knjižnicu Marka Marulića gdje su stvorili zanimljive i magične likovne uratke.
Kako bi mogli ući u čarobni svijet knjižnice koja se jednoga jutra pretvorila u kinodvoranu, učenici su trebali pronaci slike skrivene po školskim hodnicima, a pronađene slike vodile bi do određenoga naslova knjige u knjižnici. Na taj bi  način osvojili nagradu i ulaznicu za gledanje filma snimljenog prema prvoj knjizi o našem malom čarobnjaku. Svoje znanje o sadržaju prve knjige, kao i prvoga filma,  provjerili su natjecateljskim dijelom u kvizu u kojem su trebali ponuditi što više točnih odgovora kako bi osvojili bodove za svoj dom. Posebno je slatko, ili bolje reći slano, bilo uživati u pečenju slasnih zalogaja u lisnatom tijestu, recepta preuzetog iz Službene Harry Potter kuharice. Učenici su ispekli čarobnjačke šešire i pripremljenim jelom osvojili naša osjetila!
Sportski dio natjecanja, naravno, obuhvaćao je igru Metloboj koju su učenici odigrali jednoga čarobnoga sunčanog dana na školskome igralištu, a njihovo natjecanje došli su podržati i ostali učenici istaknuvši svoj navijački duh.
Pokazali su naši osmaši i i svoje glumačke vještine uskočivši u cipele onoga književnoga lika koji je karakterističan za svaki pojedini dom. Predstavili su se u prvoj osobi govoreci o svome životu, svojim prijateljima,  o onome što vole ili ne vole ili u čemu su dobri, koje su im želje ili što bi htjeli promijeniti. Na samome kraju primili su zahvalnice za sudjelovanje u projektu Harry Potter i tajna knjižnice.
Ovaj nas je projekt dodatno približio čarima knjižnice potaknuvši u nama želju za daljnjim otkrivanjem tajna koje ona krije.

objavio: Suzana Cecić Ivana Bulić   datum: 9. 7. 2023.